درباره مرکز تخصصی شیعه شناسی

موسسه امام هادی ع > مرکز تخصصی  > درباره مرکز تخصصی شیعه شناسی

درباره مرکز تخصصی شیعه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

رشتة تخصصي شيعه‌شناسي

درباره ما:

مقدمه:

شرايط فعلي جهان معاصر اقتضا مي‌كند كه به جاي برخورد واگرايانه با ديگر فرق مسلمان، با آنان برخوردي همگرايانه داشت. امروز بايد به فكر قدرت و هماهنگي جهان اسلام بود و اين مهم جز در پرتو همگرايي امكان ندارد. در زمان حاضر بايد به دنبال مرزبندي بين اسلام و كفر بود و معيار را قبول اصل اسلام قرار داد. معيار اسلام نيز بر اساس آنچه در كتاب و سنت آمده است شهادت به وحدانيت خدا و رسالت حضرت ختمي‌ مرتبت است. پيامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص) فرمودند: انا امرت ان اقاتل الناس حتي يشهدوا ان لا اله الا الله و أنّي رسول الله (ص)، فاذا قالوها حقنوا دمائهم و اموالهم. [1]

اين مسأله‌اي است كه بايد حوزه‌هاي علميه شيعه با كمك نظام جمهوري اسلامي به فكر تحقق آن باشند.

ضرورت:

انقلاب اسلامي ايران موجب طرح مجدد شيعه در جهان شد و مذهب تشيع را به عنوان مذهب زنده‌اي مطرح كرد كه قادر است عميق‌ترين، ريشه‌دارترين و كوبنده‌ترين انقلاب‌ها را به وجود آورد؛ از همين رو نظام‌هاي استكباري كه قبلاً براي تشيع حسابي باز نمي‌كردند، احساس خطر كرده و به فكر شناخت اين مذهب افتادند تا بهتر بتوانند با آن مقابله نمايند و لذا به فكر تأسيس رشته‌هاي شيعه‌شناسي در دانشگاه‌ها افتادند و همچنين كنفرانس‌ها و سمينارهاي متعددي را در اين راستا تشكيل دادند.

از سوي ديگر مذاهب خشك، جامد و افراطي اسلامي نيز كه طرح مجدد شيعه را در جهان، خطري بزرگ براي خود به حساب مي‌آوردند اقدام به تخريب تشيع و شبهه پراكني عليه آن نمودند.

از جانب سوم، در داخل كشور نيز رشته‌هاي شيعه‌شناسي براي آشنايي بيشتر با مكتب نوراني اهل‌بيت عليهم‌السلام تأسيس و در برخي دانشگاه‌ها راه‌اندازي شد. ولي در حوزه‌هاي علميه شيعه متأسفانه رشتة مستقلي با نام شيعه‌شناسي وجود ندارد؛ حال اينكه وجود چنين رشته‌اي در حوزه‌ها جهت تغذيه دانشگاه‌هاي داخل و براي مقابله با تهاجم وسيع عليه تشيع امري لازم است كه ضرورت آن را نمي‌توان انكار كرد.

اهداف:

 1. تسلّط بر انديشه‌هاي مكتب اهل بيت (عليهم‌السلام)

 2. ارائه مستدل، منطقي و معقول عقايد و آموزه‌هاي شيعي و دفاع از آنها

 3. تسلّط بر تاريخ و فرهنگ شيعه در گسترة زماني و مكاني

 4. شناخت و شناساندن پيشينه و سير تطورات تشيع در بين اقوام مختلف

 5. احياي ميراث فرهنگي گذشته و انديشه‌هاي معقول دانشمندان و نخبگان شيعي

 6. معرفي نقش شيعيان در تمدن اسلامي و تحولات سياسي، اجتماعي و فكري جهان اسلام

 7. شناخت توان موجود و بالقوه جهان تشيع و ارتباط با مراكز و مؤسسات شيعه‌شناسي ايران و جهان، جهت يافتن بسترهاي مشاركت علمي، پژوهشي و نيز نقد و پاسخگويي به شبهات مخالفان

 8. بازشناسي، احياء و معرفي آثار انديشمندان شيعي

 9. تحليل و تبيين اوضاع و شرايط اجتماعي شيعيان جهان

 10. بازشناسي فرقه‌هاي شيعي و نقاط اشتراك و افتراق آنها با شيعه اثني عشري

 11. آشنايي با ابعاد گوناگون: جغرافيايي، مردمي و جامعه‌شناختي جهان تشيع و آسيب‌شناسي آن

 12. فتح ابواب جديد در پژوهش‌هاي شيعه‌شناسي در كنار پژوهش‌هاي رايج

در سال 1393 به درخواست آیت الله سید ابراهیم رئیس الساداتی از شورای گسترش حوزه های علمیه و با موافقت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری بر اساس مصوبه شماره 617 شورای عالی حوزه های علمیه با تأسیس این مرکز موافقت گشت. هم اکنون آیت الله رئیسی تولیت این مرکز تخصصی شیعه شناسی را بر عهده دارند.

[1] . البحار / ج 30 / ص 350.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید